Již při sjednávání hypotéky se zajímejte o to, jakým způsobem lze půjčku splatit předčasně. Banky předčasné splacení hypotéky umožňují bez poplatku jen za dodržení určitých podmínek.
Banka obvykle dovolí uhradit půjčku dříve jen v předepsaném termínu. Pokud tento termín nedodržíte, zaplatíte tučnou pokutu. Klient, který předčasně hodlá splatit hypotéku by si měl spočítat, zda se mu to vyplatí. Ve chvíli, kdy chcete mimo stanovenou dobu uhradit půjčku předčasně, banka vám naúčtuje i 5% poplatek z výše nedoplacené jistiny za každý rok, který zbývá do konce fixace. U dvoumilionové částky můžete zaplatit i půl milionu jen na poplatcích.
Některé banky umožňují splatit půjčku předčasně několikrát za rok. Pokud se do termínu netrefíte, zaplatíte poplatek nejméně ve výši 1%. Vysoké poplatky jistě nemile překvapí každého z nás. Proto při sjednávání půjčky myslete trochu dopředu a ujistěte se, zda pro vás není lepší nastavit si fixaci na jeden nebo 3 či 5 let, které jsou nejčastějši. Menší banky lákají klienty na mimořádné splátky hypotéky bez poplatku. Klienti tak nejsou omezeni termínem, kdy mohou a naopak nemohou splatit hypotéku nebo její část předčasně.
V Bruselu aktuálně změnili pravidla pro poskytování a předčasné splacení hypoték a Česká legislativa je musí do dvou let příjmout. Česká republika má poplatky za předčasné splacení v Evropě nejvyšší. Nová pravidla EU stanoví, že poplatek za předčasné splacení hypotéky má odpovídat skutečným nákladům banky. Jedinou vyjímkou jsou situace, kdy se dlužník ocitl ve finanční tísni. Banky mu poplatky zbytečně neúčtují. Nová pravidla začnou platit od roku 2016. Slevnění těchto poplatků navíc značně zjednoduší refinancování. Nová pravidla se budou týkat výhradně nových smluv. Na staré smlouvy se vztahovat nemusí, nicméně záleží na jednotlivých bankách, jak se k poplatkům postaví.