Ten kdo uvažuje nad hypotékou se jistě při svém pátrání po nejvýhodnějším produktu setkal i s pojmem australská hypotéka.
Australská hypotéka byla kampaň Hypotéční banka. Ta probíhala v roce 2012. Další kampaň byla spuštěna na konci ledna r. 2014. Jde o úvěr s degresivním výpočtem úrokové sazby. Jednoduše řečeno čím více si klient půjčí, tím levnější bude mít úrokovou sazbu. Degresivní výpočet úrokové sazby probíhá snížením úrokových sazeb s rostoucí výší úvěru: při výši úvěru do 1 mil. Kč klient ušetří 0,1 procentního bodu, nad 1 mil. Kč klient ušetří 0,2 procentního bodu, nad 2 mil. Kč ušetří 0,3 procentního bodu, nad 3 mil. Kč pak 0,4 procentního bodu Australská hypotéka všeobecně funguje jako klasická hypotéka, která je určena fyzickým i právnickým osobám a jištěna zástavou nemovitosti. Často je zastavena nemovitost, na kterou jsou bankou poskytnuty peníze. Jako ostatní hypotéky, může být australská hypotéka účelová i neúčelová.Co se týče australské hypotéky, nejde o žádnou novinku jakož spíše o dobře vymyšlený marketingový tah. Kromě slevy na hypotéce získali klienti také oproštění od poplatku za sjednání hypotéky do 70% nemovitosti, nad 85% zástavní hodnoty byli naúčtovány necelé tři tisíce korun. Podmínkou je sjednání hypotéky na pět let. Pojem australská hypotéka byl použit poprvé v Hypoteční bance. Produkty s podobným konceptem však nabízí řada jiných bank v ČR již delší dobu. V Českých podmínkách je však populární především americká hypotéka, tedy bezúčelový úvěr jištěný nemovitostí. Žádnou novinkou nejsou ani kombinované hypotéky, kdy lze použít část prostředků na nákup či rekonstrukci nemovitosti a část jakýmkoliv způsobem podle svého uvážení. Nejčastěji se tento způsob aplikuje u hypotéky na stavbu nemovitosti.
Mimo hypotéky typu australská hypotéka nabízejí dvě banky také tzv. Offsetovou hypotéku. Je určena osobám, které mají dostatek finančních prostředků, které chtějí mít pouze jako finanční rezervu a nehodlají je použít na nákup nemovitosti. K vašemu hypotečnímu účtu bude přidružen bilanční účet na který můžete vkládat volné finanční prostředky. Poté jsou vypočítávány úroky z rozdílu zůstatku jistiny hypotéky a prostředků, které máte uloženy na bilančním účtu. Její nevýhodou je mnohem vyšší úročení než má hypotéka klasická.
Co se týče splácení, je australská i klasická nebo americká hypotéka splácena nejčastěji anuitně. Po celou dobu fixačního období hradíte splátky ve stejné výši. V prvních letech splácení jde většina splátky na úroky, v posledních letech na splátku jistiny. U variabilní hypotéky se setkáte s lineárním splácením jistiny. Splácíte každý měsíc stejnou výši jistiny a banka vám pouze každý měsíc naúčtuje úroky. Pokud nevzrostou úrokové sazby, vaše splátky postupně klesají. Splácet lze také degresivně – nejdříve splatíte vyšší splátky, které postupem času klesají mnohem rychleji než u linerárního splácení. Další možností je splácet progresivně, kdy jako klient hradí nižší splátky, které rostou postupem času v souladu s navýšením vašeho příjmu. Mnoho zákazníků neví, že lze hypotéku nesplácet. Tedy odložit si splátku jistiny. Toto je možné především u kombinované hypotéky. Místo splátek investujete peníze a bance hradíte pouze úroky. Jistinu splatíte z výnosu investice. Tyto hypotéky však příliš oblíbené nejsou a klienti raději hradí anuitní splátky, které jsou pro něj jakousi jistotou.
Pokud nevíte, který produkt si vybrat a zda je australská hypotéka nebo jí podobná pro vás to pravé, poraďte se s finančním poradcem, vyzkoušejte kalkulačky hypotéky nebo online srovnání. Všechny tyto služby jsou zdarma a k ničemu vás nezavazují.