Když si půjčujeme peníze, obvykle je součástí úvěrové smlouvy i doba splácení. U malých nebankovních půjček se většinou půjčka splácí jednorázově, u těch větších se splácení nejčastěji realizuje formou pravidelných měsíčních splátek. Někdy se ale může stát, že se Vaše finanční situace zlepší natolik, že byste úvěr rádi splatili celý předčasně. Jak jsou na tom přední české bankovní a nebankovní společnosti? Kde umožňují předčasné splacení úvěru zdarma a kde si za tuto službu naopak účtují poplatky?

Půjčky s možností předčasného splacení

Bankovní půjčky s možností předčasného splacení

U bankovních institucí není možnost předčasného splacení zdarma úplnou samozřejmostí a u některých je v takovém případě nutné uhradit poplatek navíc. Mezi jednotlivými bankami jsou v této oblasti velké rozdíly a pokud už předem počítáte, že byste půjčku mohli splatit i předčasně, nezapomeňte se na tuto věc předem informovat. Možnost předčasného splacení zdarma u běžných půjček v současné době nabízí např. Air Bank (u ní navíc získáte i odměny za včasné splátky), Raiffeisenbank, Komerční banka nebo ČSOB. Naopak např. Česká spořitelna si u svých půjček za mimořádnou splátku účtuje sankční poplatek ve výši až jednoho procenta z mimořádné splátky.

Nebankovní půjčky s možností předčasného splacení

U nebankovních úvěrů ve většině případů není předčasné splacení žádnou nevýhodou a pokuty za něj obvykle nejsou. U krátkodobých úvěrů (např. rychlé SMS půjčky na měsíc) je víceméně jedno, zda je uhradíte přesně ke dni splatnosti nebo třeba o týden dříve – částka zůstane stále stejná. Spíše je třeba dát si pozor na to, abyste peníze nezaplatili pozdě – v některých případech hrozí za nedodržení termínu splatnosti poměrně vysoké sankce. U těch dlouhodobějších, které se splácejí třeba více než půl roku, už někdy bývá účtován poplatek za náklady související s půjčkou. Raději si tedy i u těchto úvěrů předem ověřte, zda firma, u níž si půjčujete, umožňuje předčasné splacení zdarma.

Mimořádné splátky a změna výše splátek

Kromě úplného předčasného splacení celé půjčky existuje také možnost mimořádné splátky. Dlužník tak může uhradit libovolnou částku ze svého dluhu, který se mu tak sníží a zkrátí se doba, po kterou bude zbytek půjčky splácet. O mimořádných splátkách se hovoří především v souvislosti s hypotečními úvěry, kde taková splátka může klientovi výrazně zkrátit dobu splácení, na druhou stranu spousta bankovních ústavů si za takovouto splátku účtuje poměrně vysoké poplatky. Někteří poskytovatelé půjček umožňují svým klientům také změnu výše splátek. Takovým příkladem je např. nebankovní společnost Home Credit, u níž si její klienti mohou kdykoliv v průběhu splácení půjčky splátku snížit nebo naopak navýšit. Důležité ale je, že tato možnost musí být zakotvena přímo v úvěrové smlouvě – jedná se o nadstandardní službu, kterou Home Credit umožňuje jen tehdy, když si o ni klient před podpisem smlouvy požádá.

Hypotéky s možností předčasného splacení úvěru

U hypotečních úvěrů je sice také možnost uhradit mimořádnou splátku nebo celou půjčku splatit předčasně, většinou si ale za tuto službu banky účtují nemalé poplatky. Abyste se vysokým poplatkům vyhnuli, je třeba si ještě před podpisem smlouvy sjednat možnost mimořádných splátek, případně si sjednat co nejkratší dobu fixace. V poslední době se každopádně podmínky postupně mění k lepšímu a příkladem je např. Air Bank, která nabízí předčasné splacení hypotéky zdarma a naopak zvýhodňuje ty, kteří úvěr splatí co nejrychleji. V této souvislosti stojí za zmínku i chystané změny v zákoně, které by měly lidem, jenž hypotéky splácejí, umožnit splatit každý rok až čtvrtinu celé hypotéky bez sankcí.

Hodnocení kategorie 4.5
Půjčky s možností předčasného splacení hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 7 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 20. 6. 2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

30000
Výše půjčky 1 000 Kč - 30 000 Kč
Úrok od 0 %
Splatnost 7 – 30 dní

Doporučujeme

Diskuze