Při sjednávání spotřebitelských půjček si jednotliví poskytovatelé zjišťují bonitu klientů různými způsoby. Kromě poskytnutí základních osobních údajů jsou běžné např. dotazy na výši příjmu, měsíční výdaje, přesnou adresu a další informace. Mnoho společností kontroluje registry dlužníků a půjčku dává pouze těm, kteří v nich nemají záznam, některé úvěrové společnosti zase vyžadují uhrazení korunového poplatku, aby si ověřili, že žadatel disponuje vlastním bankovním účtem.

Lustrace po čínském vzoru  bude se nově při sjednávání půjčky kontrolovat i obsah vašeho mobilu

Většinou platí, že přísnější kontrolu provádějí banky, zatímco u některých nebankovních firem může získat alespoň malou půjčku do výplaty skoro každý, komu už bylo alespoň 18 let. Nedávno se ale v médiích objevila zajímavá informace o zcela nové metodě prověřování klientů.

Nový způsob prověřování plánuje společnost Home Credit

Lidové noviny, iDnes a další internetové zpravodajské servery nedávno přinesly velmi zajímavou zprávu o novém způsobu kontroly žadatelů o úvěr. Chystá jej známá finanční společnost Home Credit, která nedávno přejmenovala a vylepšila jeden ze svých klíčových produktů – nebankovní Japonskou půjčku. Ta od 1. února 2017 změnila název na Kamali a přinesla několik zajímavých novinek, kromě toho se plánuje i její poskytování v jiných zemích. Home Credit u této půjčky chystá i speciální mobilní aplikaci, která má mít v sobě zahrnutu jednu neobvyklou a na české poměry překvapivou funkci – se svolením majitele telefonu bude moci prověřit obsah mobilu včetně jeho kontaktů. Na základě kontroly, koho má žadatel o půjčku v telefonním seznamu, tak může Home Credit danému zájemci půjčku zamítnout. Jedná se o docela kontroverzní myšlenku, která zatím v České republice nikdy nebyla uvedena v praxi. Tento nápad pochází z Číny, kde Home Credit již řadu let působí a kde je tento způsob prověřování klientů zcela běžný – nemají tam totiž žádné registry dlužníků a kontrola obsahu telefonu je tak v jejich zemi důležitá.

Bude kontrola kontaktů v telefonu skutečně možná?

Otázkou ale je, zda bude Home Credit moci stejný způsob využívat i v České republice, kde se doposud touto formou nikdy bonita žadatelů neprověřovala. Kontrolu obsahu telefonu totiž může zakázat Úřad pro ochranu osobních údajů. Samozřejmě je i otázkou, zda potenciální klienti budou s kontrolou telefonu souhlasit – bude to možné pouze tehdy, pokud k ní dají souhlas.  Aplikace ale zatím ještě nebyla uvedena do provozu, nezbývá tak než si počkat, jak bude její finální verze vypadat. Kromě Home Creditu ale připravují svoje aplikace pro mobilní telefony i jiné úvěrové společnosti (např. společnost Zaplo Finance, jejíž půjčka Zaplo patří k nejoblíbenějším), je tak možné, že se v brzké době půjčování peněz z mobilu stane stejně snadné a pohodlné, jako sjednávání půjček přes internetové stránky na PC.

Kamali je zatím nejvýhodnější krátkodobou nebankovní půjčkou

Bez ohledu na to, zda čínský způsob prověřování bonity klientů bude uveden do praxe nebo ne, je půjčka Kamali od společnosti Home Credit jednoznačně nejlevnější a také nejbezpečnější rychlou a krátkodobou půjčkou na našem trhu. Ať už jde o nejnižší poplatek, který zůstává stále stejný, jako byl u Japonské půjčky (jen 33 Kč za každých půjčených 1 000 Kč), snadnou možnost prodloužení půjčky, minimální sankce, splátkové kalendáře a férové jednání se všemi klienty. Připravovaná mobilní aplikace by mohla přispět k ještě pohodlnějšímu vyřízení půjčky, na druhou stranu může prověřování telefonu firmě i uškodit – nechme se tedy překvapit, jak bude nakonec aplikace vypadat.

Hodnocení kategorie 4.5
Lustrace po čínském vzoru – bude se nově při sjednávání půjčky kontrolovat i obsah vašeho mobilu? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 27 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 22. 3. 2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

250000
Výše půjčky 10 000 Kč - 250 000 Kč
Úrok od 11,9 %
Splatnost Flexibilní
15000
Výše půjčky 1 000 Kč - 15 000 Kč
Úrok od 0 %
Splatnost 1 – 30 dní

Doporučujeme

Diskuze