Agentura STEM/MARK, která se zaměřuje na provádění různých výzkumů (většina lidí ji bude znát např. z průzkumů volebních preferencí) nedávno provedla rozsáhlý výzkum, v něž zjišťovala, podle čeho lidé posuzují výhodnost půjčky a na jaké konkrétní účely se vyplatí půjčit si peníze.

Jak poznat nejvýhodnější úvěr Klíčovým údajem je celkový přeplatek

Výsledky ukázaly, že většina lidí nedokáže správně posoudit nejvýhodnější úvěry a často se rozhodují na základě parametrů, které ve skutečnosti o výhodnosti půjčky nic neříkají. Podle čeho se lidé při hledání nejlepší půjčky řídí a na co by se měli zaměřit v první řadě?

Podle čeho lidé usuzují, že je půjčka výhodná?

Z průzkumu vyplynulo, že za nejdůležitější vlastnost lidé u půjčky považují absenci poplatků. Na druhém místě pak respondenti uváděli celkový přeplatek, dále pak nejnižší RPSN (roční procentní sazbu nákladů) a nejnižší úrokovou míru. Naopak jen minimum lidí posuzuje výhodnost úvěru na základě tvrzení poskytovatele, že půjčka je nejlevnější na trhu, nebo že je u ní uvedena garance nejlepší nabídky. Součástí průzkumu byl také dotaz, na jaké účely má smysl si půjčku vzít, většina lidí uvedla především bydlení, podnikání nebo studium.

RPSN hraje velkou roli, není to ale rozhodující parametr

Hodně lidí uvedlo, že jako rozhodující faktor považují RPSN. To je sice u bankovních půjček  důležitý parametr, který může hodně napovědět, není to ale klíčový údaj, podle nějž lze posoudit, zda je půjčka skutečně nejlevnější. Důvodem je fakt, že spousta bank nabízí různé speciální bonusy, jako je např. odpuštění části splátek apod. Potom už není srovnání dle RPSN zcela objektivní, protože i půjčka s trochu vyšším RPSN může být ve skutečnosti výhodnější.

Nejdůležitějším číslem u půjčky je celkový přeplatek

Pokud chcete skutečně směrodatný údaj o tom, jak je daný úvěr výhodný, podívejte se na celkový přeplatek. Ten je vždy uveden na smlouvě, takže ještě před jejím uzavřením se podívejte na tzv. standardní předsmluvní formulář, kde bude tato informace uvedena. Celkový přeplatek totiž zahrnuje jak roční procentní sazbu nákladů, tak i veškeré poplatky, slevy nebo bonusy. 

Bonusy nebo odpuštění splátek jsou často jen triky úvěrových společností

Velmi často se v poslední době můžeme setkat s reklamami, kde úvěrové společnosti nabízejí odpuštění části splátek nebo vrácení úroků při řádném splácení. Na první pohled tyto nabídky vypadají velmi lákavě, ve skutečnosti jsou ale často spíše nevýhodné. Zvláště u některých nebankovních společností nemusí takováto nabídka nic znamenat, protože součástí půjčky jsou různé vysoké poplatky a tak i po zahrnutí bonusů je půjčka pořád drahá.

Dobrým pomocníkem při výběru půjčky jsou srovnávače

Snadno a rychlou cestou, jak si udělat obrázek o výhodnosti jednotlivých půjček, je srovnání pomocí nezávislých webových srovnávačů. Ty obvykle zahrnují bankovní i nebankovní úvěry a navíc je v nich spousta podrobných informací pohromadě na jediném místě. Důležitou výhodou je i to, že jsou v nich pouze prověřené půjčky, u nichž nehrozí nebezpečí podvodu.

Opatrní buďte hlavně u dlouhodobých nebankovních půjček

Zatímco u bankovních úvěrů vám žádné nebezpečí nehrozí (maximálně se může stát, že půjčka, kterou si sjednáte, bude trochu méně výhodná), tak u těch nebankovních se může snadno stát, že narazíte na nabídku půjčky od podvodníků. Pokud ale budete dostatečně obezřetní a vybírat budete pouze z prověřených společností s dostatkem referencí a recenzí na internetu, nemůžete udělat chybu. Základní poučkou je neplatit nikdy poplatek předem, nevolat kvůli půjčce na speciální placené linky a poskytovatele si důkladně prověřit na internetu.

Hodnocení kategorie 4.5
Jak poznat nejvýhodnější úvěr? Klíčovým údajem je celkový přeplatek hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 37 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 30. 3. 2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

1000000
Výše půjčky 20 000 Kč - 1 000 000 Kč
Úrok od 5,7 %
Splatnost 6 – 84 měs.
25000
Výše půjčky 1 000 Kč - 25 000 Kč
Úrok od 0 %
Splatnost 5 – 30 dní
80000
Výše půjčky 2 000 Kč - 80 000 Kč
Úrok od 8,5 %
Splatnost 30 dnů

Doporučujeme

Diskuze