Při shánění půjčky a pročítání jednotlivých parametrů dost často narazíme na pojem registr dlužníků. Je to databáze osob i institucí. Registr dlužníků – detailní informace a jména jsou ukládany do databáze členy těchto registrů.

Registr dlužníků

Jde o banky, nebankovní společnosti, ale i dodavatele energií a telefonní operátory. Nabídka členů se neustále rozrůstá. Registr dlužníků – detailní informace a jména jsou důležitá pro společnosti u kterých si žádáte úvěr. Prověří si vaši platební historii a podle toho usoudí, zda máte nárok na půjčku nebo nikoliv. Jsou zde ukládány nejen informace o nesplácení, ale i o poctivém splácení. V České republice jsou čtyři oficiální registry – Nebankovní registr klientských informací, SOLUS, LLCB a Centrální registr úvěrů. Neoficiálním a bankami neakceptovaný je centrální registr informací cerd.

Vaši bonitu firmy a banky tedy neposuzují jen z výše příjmů, ale pomáhá jim také registr dlužníků – detailní informace a jména si mohou prohlédnout během pár minut. Proces schvalování půjčky tak netrvá déle než hodinu. K získání osobních údajů z těchto registrů mohou společnosti pouze s vašim souhlasem, který je buď součástí obchodních podmínek nebo jej udělujete zvlášť. Nejčastěji využívaný registr je Solus. Na základě něj vám společnost půjčí nebo ne. Pokud máte záznam v jakémkoliv registru, zapomeňte na půjčku či hypotéku v bance. Především u hypotéky je prohlížen registr dlužníků – detailní informace a jména mají banky jako členové Solusu k dispozici kdykoliv. V tomto registru si tak snadno vyhledají veškeré vaše nesplacené pohledávky.

Výmaz z registru je možný po třech letech od úplného zaplacení pohledávky. Vymazat vás musí registr dlužníků – detailní informace a jména i na základě písemné žádosti. Nejprve musíte odvolat písemný souhlas s umístěním vašich údajů do tohoto registru. Poté musí proběhnout výmaz vašich dat. Toto je vhodné zejména, pokud jste se ocitli v registru kvůli nezaplaceným třem korunám, apod. Pokud se chcete podívat na registr dlužníků – detailní informace a jména, je to zpoplatněno. Požádat si můžete odesláním písemné žádosti či pomocí sms zprávy o zpřístupnění vašeho účtu a vy si tak můžete zkontrolovat kde a komu dlužíte.

Kromě toho že existuje registr dlužníků – detailní informace a jména, existuje také registr exekucí, kde exekutoři vyvěšují všechny vaše exekuce. Z tohoto registru jste vymazáni hned potom co exekutor dostane informaci o tom, že je vaše pohledávka uhrazena. Nutno podotknout že v dnešní době počet klientů v této databázi narůstá čím dál více. Na vině je finanční negramotnost obyvatel, snadná dostupnost půjček a jejich propagace ve všech médiích.

Hodnocení kategorie 4.5
Registr dlužníků hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 8 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 20. 6. 2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Doporučujeme

Diskuze