Zamilovaní nepřemýšlí nad tím, co bude, když vztah nevydrží. Věří, že láska bude trvalá. Téměř polovina všech manželství však končí rozvodem. V tu chvíli vyplouvají na povrch věci, které měly zůstat navždy skryté. Třeba partnerova finanční situace, o kterou se většina Čechů nezajímá.

Peníze a vztahy Od štěstí k dluhům

Průzkum společnosti Broker Consulting ukazuje, že 35,8 procenta lidí nezajímá partnerova finanční situace. Finance svého partnera totiž považují za jeho soukromou záležitost, a tak se na ni nevyptávají. A to je velká chyba.

Radosti i starosti

Společné jmění manželů totiž nejsou jen majetky, ale také dluhy, ačkoliv se to tak podle názvu nemusí zdát. Za veškeré závazky – až na několik zákonných výjimek – jsou tak zodpovědní oba manželé a v případě nesplácení budou také od obou vymáhány. Platí to i uvěru.

Klíčová je situace, za jaké jste půjčku dostali. Jestli už jste byli manželé a poptávali jste půjčku společně, anebo je dluh psaný jen na jednoho z vás ještě před tím, než jste spolu vklouzli do chomoutu. Společné jmění manželů totiž nejsou jen majetky, ale také dluhy, ačkoliv se to tak podle názvu nemusí zdát.

„Existuje totiž několik případů, kdy se jeden z manželů dozvěděl, že jeho partnerovi hrozí exekuce, až po svatbě. Pokud byste se do takovéto situace dostali, nemusíte mít příliš velké obavy,“ říká Luděk Mlýnek, šéf oddělení vymáhání pohledávek na Zonky.

Obecně platí, že pokud jeden z manželů půjčku uzavřel ještě před svatbou, po rozvodu se tento dluh druhého z bývalých partnerů netýká. Exekutorovi by na vás v danou chvíli nemohl. Je ale potřeba s úřady komunikovat, aby měl exekutor o vaší situaci všechny potřebné informace. Bez vysvětlení a následné úpravy postupu by vás totiž mohly překvapit komplikace. Včetně exekučního soudu.

Až po svatbě

Pozor, jiná pravidla má dluh jednoho z partnerů, který se v době manželství refinancuje nebo jinak mění. V případě, že se jeden z manželů zadluží před svatbou, ale v průběhu manželství úvěr refinancuje nebo nějak jinak upravuje, situace se mění. V tu chvíli spadá úvěr do společného jmění manželů a je součástí vypořádání rozvodu.

Určitou pojistkou může být i takzvaná předmanželská smlouva, která majetkové poměry po sňatku upraví. „Důležité ale je, aby byla správně sestavená a měla veškeré náležitosti. Vhodné je proto obrátit se na odborníka – notáře nebo advokáta, kteří se touto problematikou zabývají,“ radí Mlýnek ze Zonky.

Útraty za praktické věci

Zapůjčené peníze je lepší utratit za praktické věci. Třeba vybavení bytu, auto nebo potřeby pro miminko než za dokonalou svatbu, na kterou vám sice zůstanou vzpomínky, ale může se stát, že manželství skončí rozvodem a vy budete oslavu nebo líbánky splácet ještě dlouho poté, co už spolu nebudete žít.

Takové dluhy jsou totiž součástí společného jmění manželů, které je při rozvodu potřeba vypořádat. A mezi manžele tedy vedle majetku rozdělit i společné závazky. Manželé se spolu ale mohou na detailech domluvit. Třeba tak, že si muž nechá úvěr a manželka zároveň souhlasí s převedením své poloviny auta na manžela.

Manželé se mohou dohodnout i na tom, že se o splátky postará jen jeden z nich. Pokud by ale přestal závazky plnit, věřitel je může vymáhat i od druhého z bývalých manželů.

Hodnocení kategorie 4.5
Peníze a vztahy. Od štěstí k dluhům. hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 526 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 11. 2. 2019. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

1200000
Výše půjčky 5 000 Kč - 1 200 000 Kč
Úrok od 4,49 %
Splatnost 12 – 120 měs.
1200000
Výše půjčky 5 000 Kč - 1 200 000 Kč
Úrok od 4,49 %
Splatnost 12 – 120 měs.

Doporučujeme

Diskuze