Směnka je cenný papír, který obsahuje zákonem stanovené náležitosti.

Směnka vzor

Vyplývá z ní dlužnický závazek, který dává majiteli nesporné právo požadovat danou částku ve stanovenou dobu. Konkrétní forma jak má směnka vypadat stanovena není. Rozlišují se dva typy směnky – vlastní a cizí. Dále jsou směnky obchodní a finanční. Obchodní směnku využívají především podnikatelé, finanční směnku zase běžní občané, např. Při půjčení peněz mezi přáteli. Finanční směnky využívají také úvěrové společnosti i banky. Vzor směnky naleznete na internetu. Směnka může sloužit jako prostředek k získání úvěru nebo k placení či ručení. Aby byla směnka platná, musí v ní být uvedeno označení v textu, že jde o směnku, slib zaplatit určitou sumu peněz, jméno toho, kdo má platit, údaj splatnosti, místo, kde bude směnka vyplacena, jméno toho, na jehož řad bude placeno, datum a místo vystavení směnky, podpis výstavce. Aby byla směnka platná, není potřeba ověřovat podpisy. Směnka může být psána ručně i na stroji či v počítači. Směnka je pouze jednostranný akt k uznání dluhu.

Směnka vzor 2015

I když směnka nemá předepsaný formát, vzory najdete ke stažení volně na internetu. Směnka je velmi jednoduchý a účinný nástroj. Pokud nezaplatíte podle sjednané lhůty, věřitel je oprávněn předložit směnku soudu a ten po kontrole formálních náležitostí směnky vydá směnečný platební rozkaz. Před podpisem směnky vždy zkontrolujte její obsah, nepodepisujte směnku, kde není určena částka. Částku vypisujte slovy, zamezíte tak případnému podvodu připsáním jedné nebo více nul za částku. Místo desetitisíc můžete dlužit milion. Pokud není na směnce stanoveno datum splatnosti, může ji po vás věřitel chtít zaplatit kdykoliv při jejím předložení. Směnku můžete také vystavit na směnečný tiskopis nebo na čistý papír, vždy však nezapomeňte uvést, že se jedná o směnku.

Vzor směnky

Smlouva ke stažení zdarma (Formát .doc) Hodnocení kategorie 4.5
Směnka vzor hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 10 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 20. 6. 2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

600000
Výše půjčky 5 000 Kč - 600 000 Kč
Úrok od 6,9 %
Splatnost 6 – 96 měs.
4500
Výše půjčky 500 Kč - 4 500 Kč
Úrok od 0 %
Splatnost 1 – 30 dnů
20000
Výše půjčky 1 000 Kč - 20 000 Kč
Úrok od 0 %
Splatnost 7 – 30 dní

Doporučujeme

Diskuze