Kompletní přehled často kladených dotazů týkající se půjček a úvěrů. Všechny informace přehledně pohromadě.

Vše co jste chtěli vědět o půjčkách

Jaké rozlišujeme druhy půjček?

Na českém finančním trhu se dnes můžeme setkat s velmi širokou nabídkou půjček, které se ale velmi liší svými vlastnostmi, podmínkami, úroky atd. Půjčky můžeme obecně rozlišovat podle několika kritérií. Jedním z nich je rozdělení na bankovní a nebankovní půjčky. Zatímco bankovní půjčky jsou poskytovány bankovními institucemi (např. Komerční banka, Česká spořitelna, GE Money Bank atd.), nebankovní půjčky nabízejí společnosti, jako je třeba Provident, Ferratum, Cetelem nebo Cofidis. Výhodou bankovních úvěrů bývají výhodnější podmínky a nižší úroky, u nebankovních společností je často důležitým plusem to, že půjčují i lidem, kteří by od banky úvěr dostat nemohli. I mezi nebankovními společnostmi jsou ale velké rozdíly, takže je třeba pečlivě vybírat a přečíst si všechny podmínky. Půjčky můžeme dělit také na základě doby jejich splatnosti a to na krátkodobé půjčky, střednědobé půjčky a dlouhodobé půjčky. U úvěrů s delší dobou splatnosti bývá výhodou nižší měsíční splátka a v některých případech si lze peníze půjčit i na 10 let, krátkodobé půjčky jsou mnohdy třeba jen na měsíc a pomohou např. v situaci, kdy Vám chybí pár dní do výplaty a potřebujete rychle peníze. Další rozdělení úvěrů je na základě účelu. Rozlišujeme půjčky účelové, u kterých je třeba oznámit na co si půjčujete a peníze lze použít pouze na tento účel a půjčky bezúčelové, které můžete použít na cokoliv a nemusíte říkat, na co si úvěr berete. Kromě výše uvedených příkladů lze půjčky dělit také podle zajištění na půjčky zajištěné, u kterých je třeba ručit zástavou (např. nemovitost, automobil atd.) a půjčky nezajištěné, u kterých zástavu nepotřebujete.

Jakou formou si lze půjčku sjednat?

V dnešní době už si pro půjčku nemusíte chodit do banky, ale můžete si ji sjednat přímo z Vašeho domova. Obecně existují tři základní možnosti, jak si o půjčku zažádat – online, telefonicky a osobně. Kromě toho lze u některých společností o půjčku požádat i pomocí SMS zprávy, ale tento způsob není příliš častý. U některých menších nebankovních půjček se dá celý proces vyřídit online bez nutnosti dokládat potvrzení a doklady, u vyšších půjček je obvykle třeba podepsat smlouvu a předložit kopie osobních dokladů, potvrzení o příjmech atd.

Jaké podmínky je třeba splňovat, aby žadatel půjčku dostal?

Každý poskytovatel půjček má trochu jiné požadavky, nicméně tím základním, který je pro všechny bankovní i nebankovní společnosti stejným, je věk – žadatel o půjčku musí mít vždy minimálně 18 let. Někteří poskytovatelé půjček mají tuto hranici posunutou až na 21 let, často se setkáváme také s horní hranicí, která může být např. 65 let. Kromě věku je častou podmínkou také české občanství a trvalý pobyt na území ČR, u bankovních půjček je většinou požadováno i doložení příjmů a kontroluje se i to, jestli nemá žadatel záznam v registrech dlužníků.

Jakým způsobem se půjčky splácejí?

Rychlé krátkodobé půjčky se obvykle splácejí jednorázovou splátkou, dlouhodobější úvěry se pak zpravidla splácejí formou pravidelných měsíčních splátek. Nejčastěji se úvěr splácí bezhotovostním bankovním převodem, často je možný i hotovostní vklad na přepážce banky. Jen málokteré společnosti pak umožňují platby poštovní složenkou. Specifické je splácení hotovostní půjčky u Providentu, kde se úvěr splácí jednou týdně a to v hotovosti do rukou obchodního zástupce.

Hodnocení kategorie 4.5
Vše co jste chtěli vědět o půjčkách hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 11 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 20. 6. 2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

10000
Výše půjčky 500 Kč - 10 000 Kč
Úrok od 0 %
Splatnost 7 – 45 dní
108000
Výše půjčky 15 000 Kč - 108 000 Kč
Úrok od 2 %
Splatnost 1 – 64 měsíců
20000
Výše půjčky 1 000 Kč - 20 000 Kč
Úrok od 0 %
Splatnost 7 – 30 dní

Diskuze