S finančními problémy se den co den potýká velké množství lidí a spousta z nich postupem času spadne do tzv. dluhové pasti. V souvislosti s dluhy se často můžeme setkat s termínem insolvence. V tomto článku si řekneme, co toto slovo znamená, jak se do insolvence může člověk dostat a jaká jsou možná řešení tohoto nepříjemného stavu.

Co znamená slovo insolvence a jak se z ní dostat

Insolvence je neschopnost splácet dluhy

Insolvence se dá jinými slovy nazvat jako platební neschopnost – je to tedy stav, kdy už dlužník není schopný řádně splácet svoje dluhy. V posledních letech se s tímto pojmem setkáváme poměrně často, např. když se mluví o exekucích nebo osobních bankrotech. Pokud ale dlužník je schopný své závazky splácet, ale nechce je uhradit, takový stav se odborně nazývá jako platební nevůle.

Jak se může člověk do insolvence dostat?

Do platební neschopnosti se mohou lidé dostat velmi snadno a rychle – obvykle k ní dochází zejména u lidí, kteří nejsou dostatečně “finančně gramotní“ a neumějí dobře hospodařit se svými penězi. Insolvence často vzniká kvůli zbytečným půjčkám, které si lidé berou např. na nákup vánočních dárků, na dovolenou v zahraničí nebo na vybavení domácnosti. Velmi častým jevem je také situace, kdy si dlužník sjedná více půjček a postupem času už mu přerostou přes hlavu, nebo situace, kdy si dlužník bere novou půjčku, aby splatil ty předchozí.

Možná řešení platební neschopnosti

Při řešení insolvence je dobré poradit se s odborníkem, který se ve financích vyzná a dokáže vám navrhnout takové řešení, které vám pomůže zlepšit situaci. Bohužel mnoho lidí se místo toho naopak obrátí na různé podvodníky a dostanou se tak do ještě větších dluhů. Dobrou službu naopak vykonávají různé neziskové organizace a občanské poradny, které lidem zdarma poskytují poradenství a pomoc v obtížné životní situaci. Jedním z vhodných řešení platební neschopnosti je pak osobní bankrot, neboli oddlužení.

Osobní bankrot vás může zbavit dluhů

Abyste si o oddlužení mohli požádat, musíte mít dluhy alespoň u dvou věřitelů a zároveň být schopni splatit z nich do pěti let alespoň třicet procent. Každý měsíc vám ale zůstane pouze tzv. nezabavitelné minimum, zbytek zabaví insolvenční správce.

O oddlužení se v poslední době hodně mluvilo v médiích, došlo totiž ke změnám zákona, který je tak pro dlužníky o něco vstřícnější a přináší jim vyšší ochranu před podvodnými firmami.

Na koho se obrátit, když žádáte o oddlužení?

Zatímco dříve si mohl žádost o oddlužení podat každý žadatel sám, nyní už tuto možnost mají pouze lidé s potřebným právnickým vzděláním nebo insolvenční správci. Ostatní lidé v insolvenci se musejí obrátit např. na právníky, notáře nebo insolvenční správce, vedle nich pak tuto službu mohou poskytovat také tzv. akreditované osoby – těmi jsou myšleny např. různé neziskové organizace, ty ovšem musí tuto službu poskytovat zdarma. Důležitou změnou je také maximální částka za pomoc s návrhem na oddlužení – nově to může být max. 4 000 Kč bez DPH u jednotlivce a max. 6 000 bez DPH u společného oddlužení manželů. Odměna se navíc platí teprve poté, co dojde k zahájení insolvenčního řízení.

Další řešení insolvence

K dalším alternativám, které se nabízejí jako řešení platební neschopnosti, patří také konkurs nebo reorganizace. Zatímco reorganizace se týká pouze dlužníků, kteří jsou podnikatelé, konkurs může být vyhlášen na jakéhokoli dlužníka. Řešení pak spočívá v tom, že pohledávky věřitelů se uspokojí z výnosu zpeněžení majetku dlužníka. O zahájení insolvenčního řízení rozhoduje vždy soud, jednotlivé případy se pak dají snadno dohledat na internetových stránkách, kde si lze přečíst příslušné spisy

Hodnocení kategorie 4.5
Co znamená slovo insolvence a jak se z ní dostat? hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 552 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 22. 10. 2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

1000000
Výše půjčky 20 000 Kč - 1 000 000 Kč
Úrok od 5,7 %
Splatnost 6 – 84 měs.
60000
Výše půjčky 1 000 Kč - 60 000 Kč
Úrok od 0 %
Splatnost flexibilní

Doporučujeme

Diskuze