V České republice fungují čtyři oficiální uznávané registry. Centrální registr dlužníků není oficiálním registrem.

Centrální registr dlužníků

(CERD) je projekt soukromého informačního systému, který byl v r. 2005 spuštěn Jiřím Jehličkou. Nespolupracují s ním žádné významnější finanční instituce. Projekt je dost často označován za klamný.

Dle svého úvodního prohlášení provádí CERD za poplatek zprostředkování zobrazení údajů vedených v různých registrech státní správy pro registrované uživatele. Od Cerdu se distancují nejen finanční, ale také státní instituce.

Původním provozovatelem webu byla společnost CorpInvest a.s. Od r. 2007 změnil web několikrát majitele. Od r. 2010 Jednatelem společnosti Milan Endler a majitelem DigiNet čr spol. s.r. o. Banky a větší leasingové společnosti výpis o bezdlužnosti z registru CERD neuznávají. Provozovatelé webu za poplatek 300 kč vystavují uživatelům potvrzení o bezdlužnosti, jež nemá žádnou oficiální platnost. Vyhodíte tedy pár stovek oknem a půjčku nakonec stejně nedostanete. Dobře zvolená doména má zmást zákazníky a vytáhnout z nich peníze.

Na webu se uvádí: "Výpis o bezdlužnosti je doklad o momentálním stavu závazků, jež jsou zapsané v Centrálním registru dlužníků ČR. Závazek může být ovšem vložen věřitelem i zpětně za minulá období a z tohoto důvodu doporučujeme službu Moje závazky, která mimo jiné umožní generovat výpisy o bezdlužnosti zcela zdarma po dobu pěti let," Jde však o nepravdivé informace. Finanční společnosti se už setkaly s mnoha klienty, kteří z CERD přinesli "výpis o bezdlužnosti", přestože ve skutečnosti záznam v některém z oficiálních registrů mají.

Databáze CERD obsahuje data z veřejně dostupných zdrojů jako například obchodní nebo insolvenční rejstřík. A prakticky každý do ní může vkládat informace o údajných dluzích, které vůči němu kdokoliv má. Může tedy dojít ke stavu, kdy váš skutečný závazek vůči bance se ve výpisu neobjeví, zato v něm bude smyšlený dluh vůči některému z řadových uživatelů systému. Kde tedy požádat o skutečné potvrzení o bezdlužnosti? výpis ze skutečného Bankovního nebo Nebankovního registru klientských informací mohou zájemci žádat třemi způsoby. Buď osobně, kdy zaplatíte 200 korun (na počkání) nebo 100 korun za výpis vyhotovený do 30 dnů. Totéž může učinit i osoba s plnou mocí. Třetí možností je požádat o výpis poštou, a to zasláním žádosti s notářsky či úředně ověřeným podpisem. K ceně se připočte poštovné. Z bezpečnostních důvodů nelze žádat o výpisy o bezdlužnosti pomocí webových stránek.

Hodnocení kategorie 4.5
Centrální registr dlužníků hodnocení návštěvníků 4.2/5 z 4 hlasů.

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla 20. 6. 2016. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Doporučujeme

Doporučujeme

Diskuze